Hizmetlerimiz

YETKİLİ BACA RAPORU

İGDAŞ’ın istemiş olduğu bu rapor yasal bir zorunluluktur. Baca raporu İGDAŞ’ın yeni taşınmalarda, sözleşme yenilemelerinde veya gaz açma kapama ve kombi değişimi işlemlerinde bu raporu istemektedir. İTFAİYEDEN YETKİLİ FİRMALAR tarafından yapılmaktadır.

Evinizin, İşyerinizin Güvenle ve Konusunda Uzman Ekibi ile İstanbul İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yetkili “Baca Temizleme Servisi” ile 7/24 hizmetinizdeyiz.
Bu sertifika İGDAŞ’ın sizden gaz açımı için istediği “Baca Temizlik Raporu” olarak da bilinmektedir. Baca Temizlik işlemi tesisat numaranız alınarak İtfaiye ve TÜBADER tarafından basılan o yıla ait yeni baca temizlik belgeleri ve temizlenen bacalarınızın itfaiye bilgi sistemine girişini yapılarak bacanızın durumu İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bildiriyoruz.
İGDAŞ ve İtfaiyeden Yetkili Metropol Temizlik Hizmetleri İGDAŞ Gaz Açımı için sizden istenen baca raporu konusunda size en iyi hizmeti vermek için hazırdır.

Doğalgaz-LPG Sistemlerde Baca Temizliği

DOĞALGAZ ve LPG kullanılan sistemlerde halk arasında genel kanı bu sistemlerde yakıt herhangi bir tortu bırakmadığından bacada fazla kirlenme olmayacağı, temizlik yaptırmaya gerek duyulmayacağıdır. Doğalgaz ve Lpg kullanılan sistemlerde çelik bacalar içinde oluşan yoğuşma (buharlaşma) suyunu sistem dışına atan, drenaj kanalıdır. Drenaj kanalı genel baca temizliği esnasında tüm baca sistemiyle beraber temizlenir. Dış etkenler sebebiyle bacanın içine dolan pislikler drenaj kanalını tıkayabileceğinden, yoğuşma suyu ve baca içine giren kar, yağmur suları dışarı atılamaz ise su, kazan dilimlerinin oksitlenip çatlamasına ve hatta brülörün geri tepmesine varan tehlikeli sonuçlar doğurabilir.Ayrıca kuş ölüsü, kuşların taşıdığı çöpler ve her hangi bir yabancı cisim, bacanın çekişini engelleyeceği için brülörlerde ve kazanlarda ağır ve tehlikeli tahribatlara sebep olabilir.

İGDAŞ istediği rapor, müstakil (her dairenin kendine ait baca sistemi olan) bacalardır.

DOĞALGAZ VE LPG YAKAN SİSTEMLERİN BACALARININ YILDA 1 DEFA TEMİZLENMESİ
ÇEVRE SAĞLIĞI VE İNSAN SAĞLIĞI İÇİN ZARURİDİR.

Doğalgaz Kullanıcıları için Yayınlanan Yönetmelik Maddeleri Abone doğal gazı kendi kullanımı için dağıtım şirketlerinden almak zorunda olan gerçek veya tüzel kişilerdir. Yakma tesisi ile ilgili yükümlülükleri aşağıdaki şekildedir.

Gaz sistemlerinde kaçak ve sızıntılarda 187 Doğalgaz Acil Hattı’nı arayınız.

DİKKAT! KOMBİ DEĞİŞİMİNDE BACA TEMİZLEME RAPORU ALINMASI ZORUNLUDUR.

Baca Temizleme

Baca yanma sonucu ortaya çıkan, insan sağlığı açısından tehlikeli olabilecek gazları en güvenilir yoldan atmosfere ulaştıran kanal sistemine verilen isimdir. Baca yüksek ısıya ve yangına, yanma sonucu ortaya çıkacak gazların kimyasal etkisine, korozyona ve su buharına karşı dayanıklı olmalıdır.

BACALARINIZI PERİYODİK OLARAK TEMİZLETTİĞİNİZDE %20-30 ARASINDA TASARRUF
SAĞLADIĞI GİBİ BACALARIN NEDEN OLDUĞU KARBON MONOKSİT GAZ ZEHİRLENMESİ VE
BACA TUTUŞMALARINI ÖNLEMİŞ OLURSUNUZ.

Mutlaka belirli periyotlarda temizlenmesi gerekmektedir!

Yanma veriminin yüksek, ısıtma maliyetinin düşük olması ve çevre sağlığının korunması bakımından faaliyet alanına göre belirli periyotlarda temizletilmesi gereklidir. Katı yakıt bacaları yılda iki, Restaurant - Otel mutfak sistemleri ve bacaları çalışma yoğunluğuna göre 3 ile 6 ay arasında yetkili firmalara temizlettirilmelidir.

Baca temizleme nasıl yapılır?

1- Bacaların içlerinin temizlenmesi, gerekiyorsa kırılması ve gerekli yerlere baca kurulması.
2- Yemekhane, Mutfak baca, kurumlu dikey Baca temizliği Katı (Kömür) Yakıtlı Baca Temizliği Kalorifer ve soba bacalarının çelik fırçalarla yılda 2 defa kışa girmeden ve kış ortası olmak üzere temizlenmesi gerekmektedir. Yapılan temizlik sonrası yakıt daha randımanlı yanarak tasarruf sağlanır, çevreye atılan karbon monoksit oranı düşer. Özellikle soba bacalarının neden olduğu karbon monoksit zehirlenmeleri önlenmiş olur ve baca yüzeylerinde ziftlenmeler önleneceği için baca tutuşmasının sebep olacağı yangınlar önlenmiş olur. Kalorifer bacalarının yanı sıra kazan alev borularının temizlenmesi, kazanla baca arasındaki dikey duman kanallarının da temizletilmesi ihmal edilmemelidir. Gerek kalorifer gerekse soba bacalarının periyodik olarak temizletilmesiyle %15 - 30 oranlarında tasarruf sağlanabilmektedir.

Baca temizleme ile ilgili sorularınız için Sıkça sorulan sorular sayfamızı ziyaret edin.

Yağlı Kanal Temizleme

Otel restaurant sosyal tesisler yemekhane ve yemek şirketlerinin mutfaklarında bulunan ocakların ve bunların üzerinde bulunan bacaların yemek kızartma buharıyla oluşan yağlı tabakanın temizlenmesi ve sanitasyonudur. (Güvenli ve hijyenik kullanılması için yapılan işlemler)

Yağlı Kanal Temizliğinin Önemi

Temizlik işlemi 2 şekilde yapılmaktadır;
Kimyasal maddeler Kullanılarak kompresör yardımı ile öncelikle püskürtme işlemi yapılmalıdır.

Kurumlu Baca Temizleme

Bacaların kurum bağlaması baca çapının küçülmesine ve soba verimliliğinin düşmesine neden olur. Soba kurmadan önce bacalar mutlaka temizlenmeli.
Baca gazının soğuyarak sızmasını önlemek için baca üzerinde yarık ve çatlak olmamalı. Baca iç yüzeyi pürüzsüz olmalıdır. Uzatılmışsa hava ile temasta olan kısımları mutlaka yalıtılmalı Rüzgarlı havalarda baca tepmesini ve yağmur suyunun baca içini ıslatmasını önlemek için bacada baca başlığı mutlaka olmalıdır.

BACALARINIZI PERİYODİK OLARAK TEMİZLETTİĞİNİZDE %20-30 ARASINDA TASARRUF
SAĞLADIĞI GİBİ BACALARIN NEDEN OLDUĞU KARBON MONOKSİT GAZ ZEHİRLENMESİ VE
BACA TUTUŞMALARINI ÖNLEMİŞ OLURSUNUZ.

Şömine ve Barbekü Temizliği

Şömine ve barbekü temizlik hizmeti ile ilgili bilgi almak için "İletişim" sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Fırın Baca Temizliği

Fırın Bacası Kapsamında Temizliğini yaptığımız bacalar:

Bu kapsam dâhilinde kullanılan ve yakıt olarak odun, kömür ya da doğalgaz kullanmanız bir şeyi değiştirmez. Firmamız dâhilinde ki itfaiye tarafından yetkilendirilmiş baca temizleme denetleme firması Metropol TEMİZLİK HİZMETLERİ elemanları tarafından her türlü baca temizliği gerçekleştirilmektedir.

Davlumbaz Temizliği

Yemek kokularından kurtulmanın çaresi davlumbazlar. Fırının üstüne yerleştireceğiniz iyi bir davlumbaz ile mutfağınızda hava dolaşımını maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Mutfağınızda temiz hava yaratın...

Davlumbaz filtreleri özel hazırlanmış ve sağlık açısından zararı olmayan kimyasallarla temizlenmektedir. Filtre temizliği özel temizleme makinaları kullanılarak yapılır.
Havalandırma sisteminde yağ filtresine ek olarak bir de koku filtresi mevcuttur. Bu filtreyi de 6 ayda bir değiştirmeniz gerekir.

Havalandırma Sistemleri Temizliği

Yemek pişirme esnasında çıkan yağlı buharın kanaldan atılması görevini fan motoru yapar. Periyodik olarak temizliği yapılmayan motorun yaprakları, yağdan dolayı hem kütlesel olarak ağırlaşır hem de dönüş tur sayısı olarak yavaşlar. Dolayısıyla çalışma kapasitesi düşer ve gereksiz elektrik kullanımına sebep olur. Havalandırma temizliği, fan ve motor sistemleriyle beraber uzman ve deneyimli personelimiz ve kaliteli ekipmanlarımızla temizlenmektedir.

BİRİKMİŞ YAĞ ORANINA GÖRE BU SARFİYAT % 30' LARA KADAR ULAŞABİLİR. HATTA MOTOR YANARAK, İŞ KAYBINA VE MADDİ KAYIPLARA YOL AÇAR.

 

Tasarım:Arfeus Freelance Web ve Grafik Tasarım