SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Firmamız ve hizmetlerimizle ilgili öğrenmek istediğiniz bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfada bulamadığınız ve bize iletmek istediğiniz sorular için "İletişim" sayfamızı ziyaret edin.

Yetkili Baca temizlemenin önemi nedir?

Bacalarınızı temizletmediğiniz veya yetkisiz kişilere temizlettiğiniz takdirde çıkacak yangın ve kirli dumanlardan zehirlenmelerden , tüm olumsuzluklardan yönetiminiz sorumlu olacaktır. Yukarıda saydığımız sebeplerle katı yakıt ve fuel-oil yakan sistemlerin en az yılda 2 defa, Doğalgaz ve Lpg yakan sistemlerin bacalarının en az yılda 1 defa temizlenmesi çevre sağlığı ve İnsan sağlığı için zaruridir.
Firmamız İGDAŞ ve İTFAİYE’den yetkili baca temizlik hizmeti vermektedir.

Zorunlu olarak ne kadar sürede baca temizliği yapılmalıdır?

27.03. 2003 tarih ve 12734:28/36 sayılı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın “Baca Temizleme ve Denetim Yönergesi“ne göre BACA TEMİZLİĞİ YASAL BİR ZORUNLULUKTUR.

Baca temizleme periyotları ile ilgili aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Yakıt ve Yakma Cihazı Boruların Temizliği Kazanın Temizliği Bacaların Temizliği
Mazotlu kalorifer kazanları ------ Yılda bir kez Yılda biz kez
Kömür ve fuel-oil kazanları ----- Yılda bir kez Yılda bir kez
Odun ve Kömür Sobaları Ayda bir kez ----- 2 ayda bir kez
Gaz Yakıtlı Sobalar 2 ayda bir kez ----- 3 ayda bir kez
LPG ve Doğalgaz
(Merzezi Sistemli)
----- ----- Yılda bir kez
Yağlı Tip Davlumbaz ve Izgara Bacaları ----- ----- 2 ayda bir kez

 

Karbonmonoksit nerelerde oluşur?

Özellikle düzenli baca temizliği yapılmayan yerlerde gerçekleşir. Zehirlenme sonucu ölümlere neden olur. Karbon içeren yakıtların havalandırması az olan yerlerde yakılması sonucu, yangınlarda diğer toksik gazlarla birlikte, maden ocaklarında, garaj veya benzeri yerlerde egsoz dumanına bağlı olarak, propan yakıtı ile çalışan portatif kamp ısıtıcılarının kullanılması durumlarında karbonmonoksit zehirlenmesi sıklıkla görülmektedir. Bu tür ortamlarda uzun süre kalan kişilerin bu gazı soluması sonucu ölüme neden olabilecek zehirlenmeler olmaktadır.  Bir başka kaynak ise boya sanayisinde kullanılan ve organik bir solvent olan metilen kloridle temastır.

Karbonmonoksit Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Karbonmonoksit, solunduktan sonra akciğerler aracılığıyla kana geçer. Karbonmonoksit gazı kırmızı kan hücrelerinin içerisinde bulunan ve dokulara oksijen taşıyan hemoglobine oksijenden ortalama 200 kat daha hızlı bağlanır. Karbonmonoksitin hemoglobinle birleşmesi sonucu karboksihemoglobin (COHb) oluşur. Vücudumuzda yer alan oksijen azalarak korbonmonoksit ile yer değiştirir. Kan dokulara yeterince oksijen taşıyamaz. Kalp, beyin ve diğer organlarımız çalışamaz hale gelir. Bu da hastalıklara ve en kötüsü ölümlere neden olur.

Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Karbonmonoksit zehirlenmesinde ilk belirtilerin baş ağrısı, yorgunluk hissi, mide bulantısı, nezle hali olması nedeni ile nezle ve grip gibi viral hastalıklarla karışabilmektedir. ( önemli bir farlılık olarak bu tip zehirlenmede ateş görülmez) Bu nedenle ev ya da grup içinde bulunan diğer bireylerde de belirtilerin aynı zamanda olması karbonmonoksit zehirlenmesi yönünden önemlidir. Genellikle semptomların ağırlığı CO düzeyi ve maruz kalınan süre ile ilişkilidir ama bu her zaman geçerli olmayabilir.

Karbonmonoksit zehirlenmesinde korunmak için baca temizliği ile ilgili neler yapmalıyız?

Ev ve işyerlerinde doğal gaz ile kullanılan cihazların her yıl bakımlarını yaptırarak iyi durumda olduklarını kontrol edilmeli.
Doğalgaz cihazlarına yeterli oksijen sağlanmalıdır. Onun için pencerelerden içeriye oksijen girmesini sağlayacak açıklıklar olmalıdır. Bunlar hiçbir zaman kapatılmamalıdır. Cihazın içerisine hava girişi sağlayan kısmı bloke edilmemelidir. Soba yakılan odalar sık sık havalandırılmalıdır.
Havalandırılma sistemleri ve baca sisteminin periyodik olarak temizliği yapılmalıdır. Firmamız itfaiye ve İGDAŞ’tan yetkili baca temizliği hizmeti vermektedir.
Bacalar dışarıya kaçak olmayacak şekilde bağlanmalıdır. Dışarıya kadar metal bir boru ile kaçak olmayacak şekilde gitmelidir. Bacaların ve boruların temiz ve tıkanıksız olduğunu garanti altına alınmalı.
Doğalgaz şebekesi ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunlar için 187 no’lu telefondan Doğalgaz arıza servisleri aranmalıdır.

Tasarım:Arfeus Freelance Web ve Grafik Tasarım